Gaziantep-Sahinbey ATATÜRK LİSESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Gaziantep-Sahinbey ATATÜRK LİSESİ

FORUMU

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

tarihçe

YazarMesaj
THE_SILENCER
Administrator
Administrator
THE_SILENCER

Erkek Mesaj Sayısı : 144

tarihçe Empty
MesajKonu: tarihçe   tarihçe Icon_minitimeC.tesi Eyl. 27, 2008 8:27 pm

GAZİANTEP ATATÜRK LİSESİ'NİN TARİHÇESİ

1961 yılında Gaziantep Lisesi’ne bağlı olarak öğretim okulumuz 29.09.1962 yılında Ahmet Dayı Ağa İlköğretim Okulu bahçesindeki pilot tipi bir okulda (eski Postahane arkası,şu andaki Şehit Adem Yavuz İlköğretim Okulu’nda) “Atatürk Ortaokulu” adı altında öğretime açılmıştır.

Gazi şehrimizde okumaya istekli veli ve öğrenci sayısının her geçen gün hızla artması nedeniyle adı geçen pilot tipi okul kafi gelmeyince buna bağlı olarak tabakhane semtinde belediye eski Mezbuha Kahvesi,daha sonra Namık Kemal İlkokulu olarak kullanan bu yer boşaltılarak,öğrencilerin bir kısmı buraya yerleştirilmiş,burası da gerek yerleşim yeri olarak gerekse sıhhı bakımdan kullanıma elverişli olmayınca buralara ilaveten Bostancı semti ile Tabakhane semti arasında bulunan “Tabak Halil Camii” yanındaki şu anda “Özdemir Bey İlkokulu” olarak kullanılan yerde de öğretime bir süre devam etmiştir

Okul binalarının ayrı ayrı yerlerde oluşu,gerek okul idaresinde gerekse eğitim-öğretimde de güçlüklere çıkardığı gibi yerleşim ve ulaşımın yetersiz oluşu neticesinde durum ilgili mercilere iletilmiş,zamanın Milli Eğitim Bakanı Şevket Raşit Hatipoğlu eğitim-öğretim yapılan okul binalarının bizzat yerinde görerek ilgililere gereği için rapor halinde sunmuş, akabinde zamanın Gaziantep Valisi Salih Yanyeli Milli Eğitim Müdürü Aziz Gözaçan ve okulun ilk müdürü Ziya Üstünsoy ile ilk öğrenci Koruma Derneği Üyelerinden Mustafa Öğücü ,Ali İhsan Özçetin,Mahmut Özbirecekli,Celal Alıcı,Celal Avcılar,Ahmet Osmanlıoğlu ve Gaziantep’in en eski semtlerinden olan Şehreküstü Kepenek Mahallesi Muhtarı Mahmut Ağa’nın gayretleri neticesinde Bakanlık ilgi göstermiş,bunun üzerine en büyük okul tipi planı için ilgililere direktif verilmiş.İnşaat işi de tamamladıktan sonra şu andaki mevcut bina 29.09.1965 günü Ortaokul olarak öğrenime açılmıştır.

20.09.1967 yılında Ortaokula dayalı Liseye dönüştürülen ve ilimizde ikinci lise olarak kurulmuş olup,okulumuz Gazi Şehrimizin en eski semtlerinde olan Şehreküstü semtinin adıyla Deşti Tarla(Batur Stadı) bitişiğinde bulunmaktadır.
https://ataturklisesi27.1talk.net

tarihçe
1 sayfadaki 1 sayfası